Organic Versus Conventional Produce Cost Comparison

logo

The following is a comparison chart between Organic Produce, and conventional produce. Of course, there are all different kinds of comparisons that can vary from store to store, but this is centered around the local Wal-Mart. We have a Natural Grocers store here, however, it wouldn’t have been an accurate comparison since they don’t typically carry conventional produce. With inflation happening currently here in April of 2022, some of these prices may change. One thing that is positive, is that some of the organic produce doesn’t have that large of a difference in pricing from regular foods. If you want to avoid eating foods that have been tainted by insecticides or GMO’s, then take the extra time to find the organic foods. I promise you, you won’t feel that sickly feeling from a bad diet if you go this route. Remember, Monsanto was a huge component of Agent Orange back in the day. Monsanto is also the company that makes insecticides/pesticides that are used on these factory farms. I don’t know about you, but for me, that has me second guessing their integrity when it comes to their products. They’ll go to any depth to get a larger profit margin each year. The choice is yours.

Organic Versus Conventional Food Cost Comparison

Choose five produce items (fruits and/or vegetables) to compare.

Produce Item NameConventional: CostOrganic: Cost
Honeycrisp Apples$5.97 3-pound bag$6.96 2-pound bag
Bananas$0.59 per pound$1.39 per pound
Strawberries$3.98 per pound$4.98 per pound
Grape Tomatoes$2.48 10 oz.$2.66 10 oz.
Blueberries$3.38 per pint$4.74 1 pint
Pricing may vary. These were accumulated from Wal-Mart in Casper Wyoming.

Questions to Answer:

  1. How easy or challenging was it to find organically grown foods?

It was really easy to find both conventional and organic produce since it its all surrounding you the second you walk into the store. Each double-sided isle was proprietary to that piece of produce. For example, all the different types of apples were lined up in a row, and all the bananas were sitting on their own island. The smaller packaging such as the blueberries and grape tomatoes was slightly more difficult since the packaging was smaller. But once the conventional berries were found, the organic was soon thereafter.

  • How were the organic foods labeled?

The organic foods were labeled clearly with the “USDA organic” logo adorned on the packaging. The bananas were bundled together in bunches with wrapping holding them together in big bold “ORGANIC” letters. The apples were all placed in their own 2-pound bags that were sealed with the USDA logo and Marketside Organic.

  • If your local grocery store, discount outlet, or farmer’s market does not regularly stock organic foods what is the reason for it?

Our local grocery store stays stocked up year-round. The number of organic compared to conventional is a lot less, however.

  • Discuss any cost difference you found. How would you explain the price difference to clients?

The cost differences weren’t too astounding. Except for the bananas, blueberries, and strawberries, which were nearly a dollar more per unit of measurement. Conventional bananas were significantly cheaper than organics with a difference of $0.80. if we made the two-pound bag of organic apples, then it would be a total of $10.44 which is nearly a whole five dollars more than conventional (Walmart, 2021).

References

Walmart. (2021). Organic Produce: Food Department. Retrieved from: https://www.walmart.com/search?q=organic%20produce&typeahead=Organic%20P&cat_id=976759

Leave a comment